CNC fræsning
hos Ringsted Maskinfabrik

CNC bearbejdning

Hos Ringsted Maskinfabrik tilbyder vi CNC fræsning af præcisionskomponenter i metal og plast til industrien. Vi producerer både enkeltdele, prototyper og serier og løser opgaver, hvor der stilles krav til nøjagtighed, stabil kvalitet og fleksibel produktion.

Med både 3 og 5 akslet CNC fræsning kan vi bearbejde komplekse emner effektivt og ofte i én opspænding. Det giver kortere gennemløbstid, højere præcision og en mere stabil proces, også ved gentagne serier.

Maskiner og kapacitet

Hos Ringsted Maskinfabrik råder vi over en moderne fræsekapacitet med både 3- og 5-akslede bearbejdningscentre. Det giver stor fleksibilitet i produktionen og mulighed for at fremstille både simple og komplekse emner med høj præcision.
Vores maskiner er udstyret med blandt andet rundbord, palletteveksler og store arbejdsområder, hvilket sikrer effektiv produktion – både ved enkeltdele og serieproduktion.
Vi kan fræse emner op til 1000 x 2500 mm afhængigt af opgavens kompleksitet og materialevalg.

Maskinpark

  • Matsuura MX-520 – 5-akset bearbejdningscenter (650 x 460 mm)
  • Matsuura MC 760 VX – 760 x 440 x 485 mm med CNC-rundbord/delehoved
  • Matsuura RA3 F – 760 x 440 x 510 mm med palletteveksler
  • Kasuga Q1250V – 1000 x 2500 x 650 mm

Kvalitet og dokumentation

Produktionen foregår efter dokumenterede processer, og vi er ISO 9001 og ISO 14001 certificeret. Det sikrer ensartet kvalitet, sporbarhed og en struktureret tilgang til både kvalitet og miljø. Har du en opgave, der kræver CNC fræsning, tager vi gerne en dialog om den rette løsning.

ISO 14001 certificeringen viser, at Ringsted Maskinfabrik arbejder struktureret med miljøforhold og ansvarlig drift. Vi har fokus på ressourceforbrug, affaldshåndtering og miljøhensyn som en naturlig del af vores daglige arbejde.

ISO 9001 certificeringen dokumenterer, at Ringsted Maskinfabrik arbejder systematisk med kvalitet, ensartede processer og løbende forbedringer. Det giver vores kunder sikkerhed for stabile leverancer og gennemgående kvalitet i alle opgaver.

Tak for feedback!

“Vi har i øvrigt modtaget de andre holdere, imponerende stykke arbejde, de ser meget flotte ud 😊”

57 61 05 10 Send mail
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.